aszexuális, aszexualitás

Aszexuális az, aki alapvetően nem érez szexuális vonzalmat mások iránt. Az asszexualitás típusairól és részleteiről szól az alábbi írás.

Aszexuális, aszexualitás

Az aszexuális személyek alapvetően nem éreznek szexuális vonzódást mások iránt.

Hajlamosak lehetünk az aszexuális személyekre egységesen tekinteni, de ha a valós tapasztalatok alapján nézzük a kérdést, akkor azt láthatjuk, hogy sokkal inkább egy skáláról beszélhetünk, amelyen sokféle különböző ember, különböző asszexualitás helyezkedik el.

Aszexualitás mint orientáció

A szexuális vágy iránya többféle lehet, az emberek többsége az ellenkező neműekhez vonzódik, bizonyos részük az azonos neműekhez, vannak akik mindkét nemhez. Kérdés, hogy a szexuális vonzalom hiányát minek is tekintsük. Ebben több nézőpont is van. Az egyik jelentős nézet szerint az aszexualitás egy szexuális orientáció, amelyben a személyek szexuális vonzalma senki felé sem irányul.

Aszexualitás aránya, gyakorisága

Nehéz vizsgálni és meghatározni az emberek szexuális viselkedését, így csak nagyságrendileg lehet elképzelésünk minderről. Kutatási eredmények alapján az embere 1%-a aszexuális.

Aszexualitás Elnevezései

Az aszexualitás fogalma nem túl régi, így minden elnevezés még idegenül csenghet. A magyar nyelvben az aszexuális és aszex kifejezések használatosak, angolul pedig az asexual és az ace kifejezéseket is használják.

Aszexualitás meghatározása, jelentése

A helyzet furcsasága az, hogy egy kifejezést valaminek a hiányára használjuk. Az elnevezés és a meghatározás is nehéz, mert azzal kell jellemeznünk valakit, hogy mi nem jellemző rá. Jelen kultúránkban a szexualitásnak sokszorosan kiemelt jelentősége van, amely általában konkrét személyek iránti vonzalommal jár, így pláne nehéz ennek hiányáról beszélni és nehéz helyzetbe hozhatja azokat, akikre ez jellemző, de erről később.

Az aszexualitás jelentése tehát a szexuális vonzalom hiánya, amely a közhiedelemmel ellentétben nem jelenti feltétlenül a szexuális vágy hiányát és a szexuális tevékenység elutasítását sem.

Aszexualitás vagy szexuális vágyzavar?

Az aszexualitás és a szexuális vágyzavar két hasonlónak tűnő, mégis jelentősen különböző dolog.

A szexuális vágy mértéke nagyon széles skálán mozog így lehet nagyon magas, átlagos, alacsony vagy akár teljesen hiányozhat is. Ez igaz aszexuális és nem aszexuális személyekre is, így nem ez a kérdés lényege. Ha valakinek valamilyen okból nagyon alacsony vagy teljesen hiányzik a szexuális vágya, akkor beszélhetünk szexuális vágyzavarról. Ezzel szemben az aszexuális személyeknek is lehet magas, alacsony vagy teljesen hiányzó a szexuális vágya, de a döntő különbség a vonzalom hiánya. Az aszexuális személy érezhet vágyat, de szexuális vonzalmat nem érez, tehát a szexuális vágya nem irányul konkrét személyek irányába, hanem attól függetlenül van, vagy éppen nincs.

Párkapcsolat

Attól, hogy valaki nem érez szexuális vonzalmat konkrét személyek iránt, még sokféleképpen viszonyulhat a párkapcsolat kérdéséhez. Vannak akik kerülik az emberi kapcsolatokat is, és nem vonzó számukra semmilyen szokványos nem intim testi érintés sem. Ugyanakkor nagyon sokan vágynak a párkapcsolatra, mert ugyan a szexuális vágyuk nem jelenik meg vonzalom formájában, de ettől még a szex és/vagy minden más emberi, kapcsolati élmény és érzés igen. A szexuális vonzalom hiánya tehát nem zárja ki a párkapcsolatot, létezik sok aszexuális kapcsolat, ahol szerelemről és funkcionáló párkapcsolatról beszélünk.

Ugyanakkor természetesen sok esetben nem könnyű az aszexuális embereknek a pártalálás, mert az emberek jelentős többsége számára együtt járnak a romantikus érzelmek és a szexuális vonzalom. Az aszexuális személyek szokásostól eltérő viselkedését könnyen félreértik és ez sok kapcsolatot ellehetetlenít.

Szexuális élet

Teljesen természetes, hogy azt gondoljuk, hogy az aszexuálisok nem élnek szexuális életet, hiszen éppen arról beszélünk, hogy hiányzik a náluk a szexuális vágy és a motiváció a szexuális tevékenységre. Ezzel együtt mégsem teljesen magától értetődő, hogy az aszexuális személyek teljesen szexuális tevékenység nélkül éljék az életüket, ennek pedig nagyon sok oka lehet. Attól, hogy valakiben nincs szexuális vonzalom konkrét személy irányába, még nem kell, hogy undorodjon is a szextől. Természetesen van akit teljes mértékben taszít, de vannak aszexuálisok, akiknek semleges érzésük van a szexszel kapcsolatban, így intellektuális kíváncsiságból kipróbálják és átélik a szex élményét. Az is előfordul, hogy attól, hogy valaki aszexuális, tudja, hogy a párjának vannak szexuális vágyai, és mivel az együttlét, vagy annak valamilyen formája számára semleges, így a párja kedvéért és öröméért részt vesz benne, így lényegében időnként vagy akár rendszeresen szexuális életet él aszexuálisként. Attól, hogy nem vonzódok, még lehet számára kellemes a másik közelsége, a másik öröme, illetve attól még élvezheti a szexet, élhet át orgazmust amely lehet számára ugyanolyan kellemes élmény, mint bárki másnak.

A gyermekvállalás kérdése és vágya alapvetően nem függ a szexuális orientációtól és a vágy mértéktől, így azok az asszexuálisok, akik számára vonzó a párkapcsolat és a család, és nem taszítja őket kimondottan a szex, nyilvánvalóan gyermeknemzés céljából is élhetnek szexuális életet.

Az sem ritka, hogy aszexuális emberek rendszeresen maszturbálnak. Attól, hogy nem éreznek vonzalmat, még lehet számukra kellemes és vágyott élmény az orgazmus, illetve érezhetik a kielégületlenség feszültségét, amelytől jól esik számukra megszabadulni.

A szexuális vágy az egyrészt testi másrészt érzelmi és mentális folyamat. Az aszexuális személyeknél gyakori, hogy a testi vágy és élmény aktív anélkül, hogy ehhez érzelmi és mentális folyamtok jelentősen, vagy a megszokott módon kapcsolódnának.

Aszexualitás és előítéletek

Társadalmunkban a szex központi téma. Egyrészt ugyan tabu és nehéz róla beszélni, másrészt az világunk átszexualizált a reklámoktól a nagyon könnyen elérhető pornóig. A szexualitásnak sok formája létezik, de sokszor az emberek a szex eltasítását vagy a szexuális vonzalom hiányát nagyon nehezen érik meg és fogadják el. Ezért az aszexuálisok az egyik legrejtettebb, legkevésbé látható szexuális orientáció illetve kisebbség.

Sokszor nehézséget jelent számukra, hogy az emberek általában tájékozatlanok ebben a kérdésben, ezért féreértik őket, és megpróbálják rájuk erőltetni az általánosnak vélt társadalmi normákat. Ezért sokszor az emberek azt feltételezik az aszexuális személyekről, hogy mentális problémáik vannak, hogy szoronganak, hogy félnek a párkapcsolatoktól,  hogy a szexuális funkcióik nem működik, hogy traumatizáltak, hogy betegek testi vagy lelki értelemben vagy hogy egyszerűen még nem tapasztalták meg a jó szexet. Ebből az is következi, hogy azt sugallják, hogy ha meggyógyulnának, vagy ha megtapasztalnák az igazán jó szexet, akkor elmúlna az aszexualitásuk. Mindez sértő az aszexuális emberek számára. Ezek a tapasztalatok pedig még nehezebben felvállalhatóvá teszik az aszexualitást. Hiszen ha azt feltételezik, hogy az aszexualitás kialakulása mentális zavar vagy trauma vagy tapasztalatlanság miatt történt, akkor kézenfekvő az a gondolat is, hogy mindez gyógyítható, orvosolható, változtatható, amely szintén komoly nyomást és elvárást helyez az aszexualitásban érintett személyekre.

A nemi különbségek és az ahhoz kapcsolódó előítéletek az aszexualitás megítélésében is megjelennek. Aszexuális férfi esetén sokszor szembe kell nézni azzal az általános hiedelemmel is, mely szerint a férfiak mindig csak a szexre gondolnak és alapvetőan a szexuális vágy vezérli őket. Az aszexuális férfiak esetén így kimondottan nehéz vállani és elfogadni önmagukat úgy, hogy ezzel jelentőse szembe mennek az általános képpel amely a férfiakról szól. Aszexuális nő esetében lehet némileg könnyebb is lehet a helyzet, de az aszexuális nőnek is szembe kell nézniük a közvélekedéssel, amely a „frigid nő” képéhez a nagyon bezárkózó, életunt és unalmas női képet kapcsol, miközben az aszexuális nők természetesen nem különböznek ilyen tekintetben sem a nem aszexuális nőktől.

Több amerikai államban a diszkrimináció ellenes törvény védelme kiterjed kimondottan az aszexuális személyekre is.

A szex azzal együtt, hogy tabu, mégis a legtöbb kultúra és ember számára nagyon fontos, így nem vagy nehezen értik azokat, akik számára a szex egyáltalán nem az. Gyakori, hogy az emberek a szexuális vágyat, vonzalmat és a szexuális aktivitásra törekvést az emberi lét alapvető velejárójának tartják, és nem tudnak mint kezdeni azzal akinél ez teljesen hiányzik. Ezért könnyen éreztetik az aszexuálisokkal, hogy mások, hogy érthetetlenek, nem normálisak, probléma van velük, amely nehezíti az aszexualitás felvállalását és így könnyen vezet bűntudathoz, szégyenérzéshez, rejtőzködéshez és negatív önképhez.

Kapcsolódó fogalmak és szakkifejezések

Az aszexualitás viszonylag új fogalom. Ezzel együtt erről a témakörről gondolkodva számos dolog megfogalmazásához és pontosításához további fogalmak szükségesek. A lényegesebb fogalmakról röviden:

Aszexuális az, aki alapvetően nem érez vonzalmat mások iránt.

Alloszexuális az aszexuális ellentéte, tehát alloszexuális az, aki szexuális vonzalmat tud érezni mások iránt.

Alloromantikus az aki érez romantikus vonzalmat, aromantikus pedig aki nem érez romantikus vonzalmat. 

Demiszexuális aki csak akkor érez szexuális vonzalmat, ha kötődik valakihez. Demiromantikus az, aki csak kötődés esetén érez romantikus érzelmeket.

A szexuális és romantikus orientációt több szempontól is egy skálának tekinthetjük. A szexuális vonzalom szempontjából vannak úgynevezet szürke aszexuálisok, akik nem teljesen mértékben aszexuálisok, de nem is alloszexuálisok, hanem a két kagetória között helyezkednek el. A romantikus vonzalom kapcsán beszélhetünk szürke romantikus személyekről is, akik az aromatikus és az alloromantikus kategóriák között helyezkednek el.  

 

További források itt, itt, itt, itt és itt

Bejelentkezés, segítségkérés, érdeklődés

Ha szeretne segítséget kérni, bejelentkezni, időpontot kérni, akkor kérem, hogy írjon az alábbi e-mail címre:

Füredi Krisztián szexuálpszichológus, pszichológus, párterapeuta

FUREDI@FUREDI.HU