Merevedési zavar, erekciós zavar, impotencia
Merevedési zavar, erekciós zavar az, amikor a férfi péniszének a merevedése nem jön létre, vagy nem elég tartós. Erről szól ez a írás.
Füredi Krisztián szexuálpszichológus, párterapeuta, pszichológus
Szerző: Füredi Krisztián szexuálpszichológus
Merevedési zavar, erekciós zavar, impotencia
Az erekciós zavar az esetek többségében egyéni terápiás vagy párterápiás úton sikeresen megoldható. A merevedési zavar szexuálterápiás szempontból általában jól érthető és kezelhető.
Ez az írás a merevedési zavar elnevezéseiről, gyakoriságáról, biológiai és pszichológiai okairól szól.
Merevedési zavar elnevezései
A merevedési zavar, erekciós zavar, erectilis diszfunkció, ED és az impotencia kifejezések lényegében szinonimái egymásnak. Jelenleg hivatalosan leginkább az erekciós zavar használatos, illetve hasonlóképpen a merevedési zavar. Orvosi szövegekben inkább az erectilis diszfunkció, ED kifejezések találhatóak meg. Mindez ugyanarra a problémára utal, így ezek a kifejezése felcserélhetőek.
Az impotencia kifejezést modern szövegekben már nem illendő használni, hiszen ez tévesen utal impotens férfi személyére, amely egyrészt téves, másrészt bántó. Nincs olyan, hogy impotens férfi, hanem egy személyről beszélünk, akinek valamilyen okból problémája támadt a merevedéssel, amely nem az egész személyiségét írja le, hanem csupán egy szexuális funkciózavar, ezért inkább a merevedés zavaráról, az erekció zavaráról beszélünk.
Mikor állapítható meg merevedési zavar, erekciós zavar?
Az erekciós zavar lényegében a szeretkezéshez szükséges merevedés létrejöttének, vagy fenntartásának a nehézsége vagy hiánya.
Merevedési zavar három leggyakoribb megnyilvánulási formája:
- A férfi péniszének a merevedése kimondottan nehezen jön létre a szexuális tevékenység során.
- A férfi merevedése a szeretkezés, az aktus során csökken vagy megszűnik, és így a szeretkezést, az aktus a pár nem tudja folytatni, annak ellenére, hogy az orgazmus egyikük sem érte el, illetve egyébként még nem állt szándékukban megszakítani az aktust.
- A férfi péniszének az erekciója határozott csökken.
Az erekciós zavar tehát azt jelenti, hogy a férfi péniszének a merevedése a szexuális helyzet során egyáltalán nem jön létre, nehezen jön létre, vagy pedig a szeretkezés, az aktus során csökken vagy megszűnik és ez nem a magömlés, az orgazmus bekövetkezése miatt történik, hanem indokolatlanul, látható ok nélkül.
Az erekciós zavar, merevedési zavar gyakorisága
A világon több mint 100 millió (100.000.000) férfit érint a merevedés nehézsége.
A férfiak 50%-a élete során tapasztal problémákat az erekcióval kapcsolatosan.
Magyarországon (és világszinten is) 10% körüli az erekciós zavar előfordulása (prevalenciája), tehát jelen pillanatban, – vagy bármely konkrét időpontot vizsgálva, – a férfiak 10%-ának van nehézsége a merevedés létrejöttével vagy fenntartásával.
Így elmondható, hogy az erekciós zavar a férfiak egyik leggyakoribb szexuális problémája. A másik igen gyakori nehézség pedig a korai magömlés, korai ejakuláció.
A szexuális izgalom és annak gátja az erekciós zavarban
Az erotikus helyzet összetett élmény, melynek testi, mentális, érzelmi (fiziológiai, kognitív, affektív) hatásai egyaránt jelentősek. Ezek egymásra is hatva alakítják a szexuális izgalom testi és lelki élményét. Ez pedig létrehozza azt a testi állapotot, – konkrétan a pénisz merevedését, – amely alkalmassá teszi a férfi arra, hogy az aktus – a pénisz bevezetése és mozgása a női hüvelybe – megtörténhessen. Akár a testi, az érzelmi vagy a gondolati oldal nem megfelelő, akkor ez gátolhatja a merevedés létrejöttét vagy megfelelő működését.
A merevedési zavar, erekciós zavar pszichológiai okai
- Teljesítményszorongás
A szorongás alapvetően számos testi és lelki funkciót nehezít és gátol. A teljesítményszorongás esetében a személy nagyon meg akar feleli saját vagy párja vélt vagy valós elvárásának és ez jelentős szorongást és stresszt okoz számára. A pénisz merevedése viszont a közhiedelemmel ellentétben nem izomfeszülés által következik be, hanem éppen a megfelelő izmok relaxációjának, ellazulásának a következménye. Így a szorongás és teljesítményszorongás által a szervezetben felszabaduló stresszhormonok kimondottan gátolják vagy csökkentik, megszünteti a hímvessző erekcióját. A helyi izmok feszülése esetén a péniszbe nem jut elegendő vér, így a merevedés csökken vagy nem jön létre, míg ha ezek az izmok ellazulnak, akkor szexuális izgalom hatására megfelelő mennyiségű vér áramolhat a hímvesszőbe, és létrejöhet a merevedés.
Aki szeretkezés közben a lehetséges kudarcra gondol, arra, hogy mi lesz a következménye annak, ha a „teljesítménye” nem megfelelő, ha nem sikerül kielégítenie a partnerét, ha idő előtt eléri az orgazmust, ha azt nem nyújtja amit szeretne, vagy amit vélhetően a partner elvár, akkor nem tud a jelenben, a szexuális élményben jelen lenni. Így sokkal inkább megfigyeli a saját szexuális működését és a merevedésének a mértékét, mintsem átélné az erotikus élményt. Ez pedig a fent említett módon akadályává válik az erekciónak.
A teljesítményszorongásnak sok formája és gyökere lehet. Szólhat a jelenről, az adott helyzetben való megfelelésről, illetve kudarcról. Szólhat a jövőről, arról, hogy a másik mit fog érezni, gondolni, tenni, másoknak mondani róla az együttlét után ha abban nem megfelelően teljesít. Illetve szólhat a múltról, korábbi kudarcélményekről és sikertelenségekről, amelyet a jelenlegi helyzet felidéz és ez jelentős szorongást okoz és megerősíti a teljesítményszorongást.
Minden férfinél előfordulhat időnként, hogy nehézsége támad a merevedés elérésével vagy megtartásával. Ha ennek nem tulajdonítunk nagy jelentőséget, akkor sokszor észrevétlen is marad, ám ha ez szorongásokat indít el és félelmeket okoz, akkor ez könnye fenntartja, konzerválja ezt a problémát.
- A szexuális kommunikáció hiánya, vagy alacsony színvonala
Ha személy gyerekkorában, családjában a szexualitásról nem lehetett beszélni, ha nem voltak erre szavaik, ha inkább zavarba ejtő volt a téma, ha a szex tabu volt, akkor ez a hallgatás és elkerülés összekapcsolódik a szexualitás teljes témakörével. Így maga a szex is tabuvá válhat, a szexuális vágy és nemi aktivitás is inkább titkolnivaló lesz a személy számára, így az erről való párkapcsolati kommunikáció is ellehetetlenül. Ez pedig gátja az önfeled játékosságnak, az önkiteljesítésnek, a vágyak és igények kommunikációjának. Mindezek pedig a merevedés nehézségét okozhatja
- Férfi státusz és dominancia téves értelmezése
Hagyományosan gondolkodva a férfi szerep dominanciával és magasabb kontrollszükséglettel jár. Ugyanakkor ha egy férfi ehhez ragaszkodva nem tud belefeledkezni a szeretkezésbe, ha nem tud gyengéd, elfogadó, empatikus, odaadó lenni, akkor nem tudja átélni az együttlétnek az élményét, és ennek hiányában a merevedése csökken, megszűnik, vagy létre sem jön.
Ha a férfi a párkapcsolatban, a szeretkezésben nem tudja feladni a kontrolligényt, akkor nem tud igazán odafigyelni a partnerére, és az együttlét nem lesz igazán kölcsönös és egymásra figyelő és így örömteli sem lesz.
A dominancia és kontroll sérülhet más okból is, így például a karrier hanyatlása, a munkahely elvesztése, a társadalmi státusz megingása okán, amely a dominancia túlértékelése esetén jelentősen kihat az egész életre így a szexuális működésre is és problémákhoz vezet.
A merevedés a kultúránkban a férfiasságnak is a szimbóluma, így ennek átmeneti nehézsége is gyakran ijesztő, mert ezt könnyen azonosítják a férfiasság elvesztésével, amely komoly önértékelési problémákat okoz, amely pedig megerősíti az erekció nehézségét.
- Eltérő intimitásigény
Sok esetben a férfiassághoz a visszafogottabb kommunikáció és az érzelmek alacsonyabb intenzitása kapcsolódik. Az erős férfi képéhez gyakran az érzelmesség alacsony mértékét kapcsoljuk. Így ez esetben aki szeretne megfelelni ennek a sematikus férfiképnek, az visszafogott lesz az érzelmi kommunikációban, ami nem szerencsés, mert a nők számára igen fontos az érzelmi intimitás. Illetve a férfiak élménye sem teljes az érzelmi kommunikáció és intimitás hiányában.
A különböző jellegű igények következtében a megoldási kísérletek is hasonlóak lehetnek, így a probléma megoldására tett kísérletek ebben az esetben nem segítenek, hanem sokkal inkább elmélyítik a problémát és tovább nehezítik a helyzetet, tovább erősítve a merevedési zavart. Ez egy sajátos üldöző-menekülő interakciós mintázatot temethet a felek között.
- Hiányzik a kémia
Vannak olyan párkapcsolatok, ahol akár a kapcsolat elejétől hiányzik a kémia a felek között. Itt természetesen „kémia” kifejezés alatt ne feltétlenül valódi biokémiai folyamatokat értünk. Sokkal inkább a szexuális vágyat, a testi vonzalmat. (Az ember esetében a feromonok hatása csak feltételezés, ezt ezidáig nem sikerült igazolni tudományosan, így ez inkább tekinthető romantikus elképzelésnek mintsem ténynek.)
Mindenesetre, van olyan helyzet, amikor a kezdetektől fogva hiányzik az alapvető vonzalom és összehangolódási képesség, a felek érzik a szexuális inkompatibilitást. Ennek könnyen lehet következménye az erekció nehézsége.
- Eltérő szexuális szkriptek, szexuális forgatókönyvek
Minden cselekvésünkhöz kapcsolódnak általános és személyes forgatókönyvek, sémák, így természetesen a szexuális viselkedéshez is. Ha a két fél forgatókönyvei nagyon eltérőek, ha nagyon távol esnek egymástól, akkor ez komoly elégedetlenséghez vezet. Ez esetben egészen máshogy képzelik el a szeretkezést, már élményt várnak. Ha nagyon különböznek a forgatókönyvek, nehéz megtalálni a kölcsönösen kielégítő élményt és ez sok feszültséghez és csalódáshoz vezethet, amely pedig nem kedvez a szexuális ráhangolódásnak a merevedés kialakulásának és fennmaradásának. A legnagyobb nehézség akkor van, ha a minták nagyon erősen korlátozóak, ha nagyon mechanisztikusak, mert ebben az esetben nehezebb a rugalmasság és így nehezebb összehangolódni a szeretkezésben, ez pedig nehezíti az erekció létrejöttét, így könnyen létrejön és fennmarad a merevedési zavar.
- Szexuális alulinformáltság, tudatlanság, információhiány
Ha valaki téves információkkal rendelkezik, vagy nincs birtokában megfelelő információknak a nemi életről, akkor ez sokféle félreértést, problémát okozhat, amely gátja az örömteli szexuális életnek.
- Káros szülői üzenetek, a családban látott és ott megtanult negatív szexuális attitűdök
A gyermekkor, a neveltetés során a szülők, más felnőttek és a kortársak is fogalmaznak meg üzeneteket nyíltan és burkoltan is a szexről, a férfiasságról, a nőiességről a férfi és nő szerepről, a szexuális vágyról. Ezek okozhatnak olyan érzéseket és gondolatokat amelyek befolyásolják a személy önmagáról, saját szerepéről,testéről, szexualitásáról alkotott elképzelését. Ezek az üzenetek a szexuális helyzetben gyakran aktíválódnak. A személy ekkor nincs tudatában annak, hogy az érzései és gondolatai gyermekkori tapasztaltatok, üzenetek eredményei, csupán átéli azokat, és így ezek gátolják az örömteli szexuális életet, és így könnyen vezetnek problémához, és akár erekciós zavart is okozhatnak.
- Káros társadalmi, kulturális üzenetek
A társadalom, a kultúra, a média sokszor fals és téves képet mutat a szexualitásról a férfi és női szerepekről. Sok esetben az emberek ezt kritika nélkül fogadják, vagy nem tudják megfelelően megszűrni az üzenetek realitástartalmát. Illetve megfelelő és hiteles információ hiányában hihetőnek tűnhet a tömegkultúra által sugallt kép és az abban rejlő szexuális üzenetek. Minden pedig nagyon sok túlzó elvárást támaszt, amelynek lehetetlen megfelelni és a valóságban ez nem is szükséges, sőt az erre való törekvés kimondottan káros. Ha a személy mégis ennek mentén igyekszik élni a nemi életét, akkor a kudarc esélye nagyon nagy, az ematti szorongás pedig könnyen eredményez merevedési zavart.
A média a férfiak felé leginkább a teljesítménnyel kapcsolatos elvárásokat támaszt, és így ezt félreértelmezve belső elvárássá válat a bármikor azonnali és végtelen ideig tartó erekció képessége. Ha pedig ez nem valósul meg akkor az könnyen értelmezhető kudarcként, amely szorongást okoz, amely pedig egyértelműen elvezet az erektilis diszfunkcióhoz.
- Érzelmi, gondolati kör
Sok esetben nem önmagában a szorongás vezet az erekciós zavarhoz, hanem egy érzelmi és gondolati interferencia.
Merevedési zavarok problémájától mentes férfiak esetén általában egy pozitív visszacsatolás figyelhető meg, a figyelem a szexuális ingerekre, élményekre irányul, amely a testi funkciók megfelelő működését okozza, és így könnyed és örömteli a helyzet.
Erekciós zavar esetén ehelyett egy negatív kör van jelen, a figyelmi fókusz nem az erotikus élményekre irányul, hanem például a teljesítményelvárásra, vagy egyéb nem szexuális ingerre, amely csökkenti az érzelmi és testi élményt, és így a merevedés megszűnéséhez vezet, vagy az erekció létre sem jön, és így ez egy ördögi körré válik, amely megerősíti a merevedési zavart, sőt rontja a szexuális működést.
A merevedési zavar nélkül szexuális életet élő személyekre jellemző, hogy a szorongás inkább serkenti a szexuális válaszkészséget, a szexuális izgalmi szintet reálisan vagy eltúlzottan értékelik, a szexuális izgalom az erotikus ingerektől eltávolodva csökken, a teljesítményigény előnyösen hat a merevedésre.
Ezzel szemben az erekciós zavarban szenvedő személyek esetében inkább az jellemző, hogy a szorongás gátolja a szexuális élményt és a merevedést, a szexuális izgalmi szintet alulbecsülik, a szexuális ingerektől való eltávolodás során az szexuális izgalom nem változik vagy növekszik és a teljesítményelvárás csökkenti a merevedés esélyét.
- Negatív szexuális attitűdök és szorongások
Életünk során sok tapasztalat összegződik bennünk. Van amikor a negatív, disszociális szexuális attitűdök, negatív automatikus gondolatok, elképzelt negatív élmények és ezek miatti negatív érzések jelentősek. Ekkor ebből könnyel következik az, hogy a személy inkább elkerülni igyekszik a szexuális helyzeteket, és ez könnyen vezet az erekció zavarához, nehézségéhez. Sok esetben a személyek félnek a kudarctól, a nevetségessé válástól. Sok esetben arra a következtetésre jutnak, hogy a nem megfelelő szexuális viselkedés egyenlő a férfiasság hiányával, elvesztésével.
Három fontos téves attitűd, amely könnyen okoz problémát a szexben és így könnyen vezet erekciós zavarhoz is:
A macsó attitűd, amikor a férfi szexualitáshoz intenzív szexuális aktivitás kapcsolunk, illetve elsődlegesnek tekintjük a partner kielégítésének képességét, a gyors és tartós merevedést, és az érzelmi kommunikáció visszafogottságát.
Az aktus kudarcának katasztrofizálása, az következményektől való erős félelem, a partner reakciójától való jelentős aggodalom.
A női elvárások és kielégülési igény túlhangsúlyozása, túlzott elvárások az orgazmussal szemben, például többszörös orgazmus vagy az együtt elért orgazmus elvárása.
A legnehezebb automatikus gondolatok a a szexuális teljesítmény elvárásával és a kudarctól való félelemmel kapcsolatosak.
- Egyéni okok és párkapcsolati okok
Az erekciós zavar hátterében sokszor személyes okok állnak, de sokszor a párkapcsolati okok is jelentősek, így gyakran indokolt a párterápia, melynek során a kapcsolati működéssel is foglalkozni kell. Sok esetben a fel nem ismert, vagy a merevedési zavarok problémájával össze nem kapcsolt párkapcsolati problémák, nehézségek, konfliktusok, játszmák állnak a háttérben és okozzák vagy fenntartják a problémát.
- A pornó hatása
A pornó nagyon jelentős hatással van a szexuális vágyra és a merevedésre. Mind a pornófüggőség, mind a problémás pornóhasználat jelentős akadálya lehet a merevedés létrejöttének és fenntartásának.
Továbbá a pornó azt is üzeni, hogy a férfiaknak mindig és azonnal merevedésük van amikor a szükséges, és az korlát ideig fenntarható. Fontos tudni, hogy a professzionális férfi pornószínészek lényegében mindegyike és minden alkalommal gyógyszer segítségével hozza létre és tartja fenn a merevedését, így a kép amit sugallnak, éppen ellentétes a valósággal. Ezzel mégis teljesíthetetlen elvárásokat támasztanak, amelyet a felnőtt filmek nézői általában elfogadnak valóságnak.
- Szexuális hiedelmek, téves információk, félreinformáltság
Számos hiedelem létezik a szexualitásról, a nemi szerepekről, a szex folyamatáról, amely nehéz elvárásokat teremt és az ezzel kapcsolatos szorongások könnyen okoznak akár merevedési zavart is. Ezek a hiedelmek gyakran igen mélyen gyökereznek, a személy neveltetésében, gyermekkorában, a kultúrában, a vallási üzenetekben vagy korábbi tapasztalatokban.
A hiedelmek nagyon sokszor kapcsolódnak a teljesítményhez és teljesítményszorongáshoz illetve a szexuális önazonossághoz.
Szorongató, ha elfogadjuk azt a gondolatot, hogy a szexuális teljesítmény meghatároz minket, a személyes értékünket és ez pedig az önétékelésünket. Ugyanakkor ha azt érezzük, hogy a társadalmi és egyéni elvárosoknak, szerepeknek nem felelünk meg, akkor nem tudunk önazonosak és önfeledtek lenni a szexben, amely könnye okoz problémákat.
Merevedési zavar nagyon gyakran olyan helyzetekben jelenik meg, amikor a személy úgy érzi, hogy a szexuális teljesítmény, – akár konkrétan merevedés – fejezi ki a teljesítményét vagy annak fenyegető hiánya a kudarcot.
A hiedelmek sugallhatják azt is, hogy az aktív és intenzív szexualitás a férfiszerep elengedhetetlen része, így az önazonosság elvesztésével fenyegethet ennek a hiánya. Ez szorongató érzés, a szorongás pedig könnyen vezet erekciós zavarhoz.
A merevedés hiánya a személy számára azt a fenyegető jelentést hordozhatja, hogy ha nincs merevedése, akkor nem is igazi férfi, hogy az erekció hiánya azt jelzi, hogy nem kívánja a partnerét, hogy aki nem nyújt mindig tökéletes szexuális teljesítményt az nem jó partner, az nem vonzó szexuálisan és párkapcsolati szempontból sem. Illetve a merevedés nehézségét az rossz hangzású impotencia kifejezéssel címkézheti, így az egész személyiségét érezheti impotensnek, vagy úgy, hogy a párja mindenre alkalmatlan „impotens” férfinek látja, amely megsemmisítő érzés. Ez fenntartja, vagy ennek veszélye önmagában is okozhatja a merevedési zavart.
- A megfelelő szexuális ingerek hiánya
A szexuális izgalomhoz megfelelő testi és lelki állapot szükséges. Az idegrendszernek megfelelő ingerekre van szüksége a szexuális izgalomhoz, amelyek a következménye a pénisz merevedése. Sok akadálya lehet annak, hogy ezek az ingerek nem megfelelőek vagy elegendőek. Ennek lehet oka a szorongás, stressz vagy számos mentális gát. Ugyanakkor fontos látni, hogy vannak személyes szexuális preferenciák, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a szexuális izgalom létrejöjjön.
Fontos még figyelembe venni az életkort és a hormonális változások hatásait. Mindezek függvényében változhatnak a személyes preferenciák, az hogy megfelelő szexuális ingerek, illetve a hormonális változások csökkentik a merevedés képességét, így sok esetben idővel több vagy intenzívebb ingerre van szükség az erekcióhoz.
- A partner szexuális passzivitása vagy tapasztalatlansága
Természetesen nem érdemes a partnert okolni a merevedési zavarért, de fontos látni, hogy a szexuális izgalomhoz megfelelő helyzet, élmény, ingerkörnyezet szükséges. Ha a felek között nem jó a kommunikáció, ha az igények nem kifejezhetőek, az gátja a kapcsolódásnak.
Ha partner teljesen passzív vagy nem tapasztalt az intim helyzetben, akkor ez okozhatja azt, hogy a felek nem tudnak egymásra hangolódni és nem jön létre az a testi, lelki, kapcsolati intim élmény, amely hatására létrejönne a merevedés.
Ha a másik fél úgy érzi, hogy teljesíteni kell, hogy nagyon meg kell felelnie, ha nagyon szorong vagy bezárkózik, vagy túl nagy elvárásokat fogalmaz meg, az mind gátja lehet az önfeled élménynek és így a pénisz erekciójának.
- Az életkorral növekedő stimuláció igény figyelembevételének a hiánya
Idővel az idegrendszer és az érrendszer változik, a folyamatok lassulnak, amelynek következménye az, hogy több inger, több stimuláció szükséges a merevedés kialakulásához és fenntartásához. Az életkorral a testi állapot is romolhat, így nehezebbé válhat az erekció létrejötte. Mindezt fontos figyelembe venni és nem azt várni, hogy a szexuális funkciók ugyanolyan gyorsan és könnyen működnek mint korábban.
Ha ezt nem vesszük figyelembe, akkor ez könnyen vezethet kudarcélményhez, szorongáshoz, stresszhez és elégedetlenséghez, amely mind a szexuális élmény csökkenését okozhatja.
- Párkapcsolati és szexuális kommunikáció hiánya, nehézsége
Ha a párkapcsolati kommunikáció nem megfelelő, az könnyen okok kapcsolati és szexuális problémákat, így ronthatja a merevedés képességét is. Ha nem megfelelő a kommunikáció, az növeli a stressz és a szorongás szintjét a kapcsolatban és a felekben. Ha nincs mód a helyzeteket tisztázni, az igényeket kifejezni, a másikat megérteni az szorongató helyzetet teremt, amely nehezíti a szexuális működést, így a merevedést is. Alacsony szintű kommunikáció esetén a felek egyedül érzik magukat, alacsonyabb az önértékelésük és nem jöhet létre valódi intimitás. Mindezeken felül könnyebben értik félre egymást, a ki nem mondott igényekre a másik nem tud jól reagálni és intimitás helyett frusztráltak lesznek felek. A szexuális izgalom feltételezi a nyílt egymásra figyelést, az igények, vágyak, érzések szabad kifejezését. Mindezek hiányában nehezen alakul ki valódi kapcsolódás, elmélyülő kötődés, amely csökkenti a valódi szexuális egymásra hangolódás esélyét is.
- Párkapcsolati problémák
Természetesen a párkapcsolati problémák jelentős érzelmi terhet jelentenek, amely kihat az intimitásra, a szexuális működésre és kiemelten a merevedésre is. Ha a kapcsolódás nem harmonikus, hanem konfliktusos és problémákkal teli, akkor nehéz a felszabadult, önfeledt szexuális kapcsolódás. Van olyan pár, aki a feszültségeket oldani tudja a szexuális kapcsolódásban, de nagyon gyakran a párkapcsolati problémák inkább gátat jelentenek a kapcsolódásban.
- Párkapcsolati konfliktusok
A párkapcsolati konfliktusok feszültséget és távolságot teremtenek a felek között. Természetesen vannak építő konfliktusok is, amikor a felek a konfliktus által jobban kifejezik az igényeiket és nehézségeiket és a másik erre jól tud reagálni, és a helyzet a megoldás felé indul. Ez általában nem vagy csak ideiglenesen nehezíti a szexuális életet. Ugyanakkor a megoldatlan, tartós, rendszeres és mérgező konfliktusok aláássák az intim kapcsolódást és könnyen okozzák a merevedés problémáját.
- Külső kapcsolat, szerető
A szerető megjelenése, a hűtlenség nagyon összetett kérdés, sok ok és folyamat lehet a háttérben. Mindezzel együtt egy ilyen helyzet nagyon összetetten hat a személyre, a párkapcsolatra, a szexualitásra. Az összetett érzések, kimondatlan problémák, a bűntudat, a szakítás/válás fontolgatása, a szexuális elégedetlenség, a kapcsolati kiürülés, a szorongás, a bűntudat mind előfordulhatnak külső kapcsolat esetén, és ezek az érzelmek gátolhatják a merevedést.
Az érzelmeken túl, gyakorlati szinten is okozhat egy harmadik személlyel való szexuális kapcsolat erekciós zavart, akár úgy, hogy a személy a szexuális vágyait, energiáit kimeríti egy másik helyzetben, így a párjával nem marad már elegendő vágy, és így a merevedés sem jön létre a megszokott gyakorisággal.
- Életciklus váltás
Az emberi élet szakaszokból áll. Egy-egy új szakasz jelentősen különbözik a többitől, ami azt is jelenti, hogy gyakori, hogy a korábbi megoldási módon az adott helyzetben már nem működnek. Ez félelemmel és szorongással járhat, idő rátalálni a megfelelő megoldásokra. A változás és a jövő bizonytalansága miatti szorongás gyakran kihat az szexre, így az erekcióra is.
- Félelem az intimitástól
Ha az intimitás, a közelség ijesztő, fenyegető, akkor ez akadálya a felszabadult szexuális élménynek és így a merevedésnek is. Az intimitástól való félelemnek nagyon sok oka lehet, így a korábbi traumák, rossz élmények, szexuális bántalmazás, korábbi elutasító partner stb.
- Egyéb szexuális funkciózavar
Ha valakinek más nehézsége van a szexben, és van valamilyen probléma, funkciózavar a szexben, akkor annak lehet következménye merevedési zavar. Így például ha valakinek nincs vagy nagyon alacsony a szexuális vágy, akkor érthető, ha nincs vagy csak riktán/nehezen van merevedése. Orgazmuszavar esetén, amikor valaki nem vagy nagyon nehezen éri el az orgazmust, akkor ebből következhet erekciós probléma, mert a személynek fenyegető, ijesztő lehet a szexuális helyzet, az orgazmus elérésének nehézsége miatt. Hasonlóképpen korai magömlés esetén szorongató lehet az, ha a túlgyorsan elért orgazmust kudarcnak éli meg vagy fél a partner elégedetlenségétől. Ez a szorongás pedig gátja lehet a merevedésnek. A szexuális fájdalomzavarok esetén pedig, – amikor a szeretkezés fájdalmat okoz, – szintén érthető, ha a félelem és a kellemetlen tapasztalatok miatt nem jön létre az erekció.
- Depresszió
A depresszió kihat a testi és a lelki működésre, így természetes, hogy a szexualitásra is. A biokémiai és neurológiai felborulása miatt, a szerotonin, dopamin, noradrenalin stb. változások következtében a hangulat, a motiváció és a szexuális működés is csökken a depresszió esetén. Az alacsony neurotranszmitter szint csökkenti a vágyat és az erekció képességét is.
Mindemellett a depresszió esetén szedett gyógyszerek, az antidepresszánsok, kiemelten az SSRI és SNRI mellékhatása is okoz mervedési proléblémát.
Természetesen a depresszió általi sötét és nehéz érzések és gondolatok sem kedveznek a szexuális működésnek, így ilyen szempontból is érthető következmény a vágy és a merevedés zavara.
- Szorongás
Az erekciót a szorongás számos testi és lelki folyamat miatt gátolja. A merevedés létrejöttéhez szükség van arra, hogy az agyból megfelelő idegi impulzusok jussanak el a nemi szervhez, amely a megfelelő izmok relaxációját kell okozzák, amely lehetővé teszi a megfelelő véráramlást a péniszben, amely által létrejön a merevedés. Minél erősebb a szorongás, annál erősebb a stresszreakció, amely éppen a fentiekkel ellentétes folyamatokat aktívál, így éppen gátolja az erekciót.
Ezért ha valaki nagyon szorong, hogy létrejön-e a testi készenlét a szexuális helyzetben, akkor éppen ez a szorongás az amely meggátolja ezt. Így a szorongás, akár a szexuális helyzettel kapcsolat, akár attól független, mindenképpen jelentősen gátolja megfelelő testi működést.
- Vallási előírások eltúlzott értelmezése
A vallási előírások, korlátok, szabályok gyakran keltik azt az érzést, hogy a szex és a szexuális vágyak bűnös és rossz dolgok, mert sok tilalom kapcsolódik hozzájuk. Így a szex témájához és a vágyhoz is bűntudat, szégyen és szorongás kötődik. Ezek az érzések könnyen aktíválódnak a szexuális helyzetben, amely jelentős szorongással jár, és ez gátolja a szexuális működést, így például a merevedést is.
A vallási tilalmak bűnösnek tekintik a házasság előtti szexet, az önkielégítést, de gyakran a szexuális gondolatokat vagy a szexuális örömöt is. Mindez bűntudatot okoz, amely azután a szexuális helyzetben nagyon erősen megjelenik. Azok az érzések, vágyak, amelyeket évekig, évtizedekig elfojt valaki, nehezen formálható hirtelen könnyed örömteli élménnyé.
Mindezeken felül, ha a vallási nevelés elsősorban a tilalmakról és bűnösségről szól, akkor hiányzik belőle a szexuális élmény önfeledtségének, szabadságának és könnyedségének az élménye és gyakran a gyakorlati kérdések is homályosak maradnak, így a szexuális helyzetben a bűntudaton túl könnyen érzi magát a személy idegenül és szorongatóan.
Ezzel együtt gyakran vallási elvárás a családalapítás, a gyermekek nemzése, amely a bűntudaton felül teljesítményelvárást is helyez a szexuális éltre. Sokáig az az elvárás, hogy a szex legyen tabu és a személy utasítsa el még a szexuális gondolatokat, majd utána egyszer csak legyen szexuálisan aktív és nemzzen gyermekeket. Ez nagyon hirtelen váltás, az emberi psziché számára sokszor nagyon megterhelő és lehetetlen az a fordulat, hogy amit eddig el kellett nyomnia magában, az hirtelen elvárássá válik.
- Bűntudat
A szexualitáshoz sokféleképpen kapcsolódhat bűntudat. Ennek kereshetjük az okát a neveltetésben, a vallási nézetekben, a korábbi tapasztalatokban, de következhet traumatikus élményekből is. A bűntudat nem csak fájdalmas érzés, de alacsony önértékeléshez és szorongáshoz is vezet, így több szempontból is nehezíti a szexuális önfeledtséget és mindez gátolhatja erekciót.
- Szégyen
A szégyenérzet kisebbrendűségi érzéssel, alkalmatlanság érzéssel, csökkentértékűség érzéssel jár. Ha kevésnek vagy kevesebbnek érezzük magunkat, az bénító érzés amely nem csak az önbecsülésünket rombolja, de a merevedést is ellehetetlenítheti. Az alacsony önértékelés könnyen vezet teljesítményszorongáshoz is, amely szintén stresszessé teszi az együttlétet.
- Túlszabályozó nevelés
A túl szigorú, túlszabályozó szülői nevelés jelentős gátakat és a szorongásokat okozhat, amely következtében a személy önfeledtségre való képessége jelentősen csökkenhet. Mindez jelentős stresszt okozhat, illetve negatív önképet, negatv testképet, gátlásokat, teljesítményszorongást. Akinek komoly önértékelési problémái vannak, az nehezen tudja elengedni magát intim helyzetben és nehéz felszabadultan és könnyeden élvezni a pillanatot. Mindezek következtében érthető, ha a szexuális öröm, a vágy és az erekció is gátolttá válik.
- Szigorú vallási nevelés
A szigorú vallásos nevelés gyakran erősíti a szexuális tabukat és tilalmakat, amelyek a szexuális vággyal és aktivitással kapcsolatos bűntudathoz és szégyenérzethez vezethetnek. Ez akadálya lehet a szexuális élmény önfeledt megélésének és okozhat merevedési problémákat. Ha a szexualitás és a szexuális vágy bűnösnek és szégyelni valónak van beállítva, akkor a megjelenő szexuális vágyak rombolják a személy önértékelését nehezítik az önmagához és a parnteréhez való kapcsolódást. Az ilyen környezet gyakran nehezíti a szexualitásról történő beszélgetést és a megfelelő információk átadását, amely könnyen nyomasztóvá és fenyegetővé teszi a intimitás témakörét. A szexualitásra vonatkozó vallási szabályok gyakran átláthatatlanok és nem konkrétak, ez pedig nyomasztóvá teszi az intimitást, így szex sem önfeledt önátadást, hanem nyomasztó élményt jelent.
- Szexuális trauma
A szexuális traumák számos pszichés nehézséget okozhatnak, így a nemi működést is jelentősen befolyásolhatják. A traumatikus élmény oka lehet későbbi szorongásnak és a szexuális helyzettel kapcsolatos félelmeknek és nehézségeknek, amelynek egyik megjelenési formája lehet a merevedési zavar is. A traumák időnként visszatérő rossz érzéseket okozhatnak, amelyet a szexuális közelség felerősíthet. A szexuális trauma következtében nehézzé válhat az intimitás megélése, a kapcsolat bizalom kialakítása, a szexuális vágy megélése és a közelség élményében való feloldoldódás képessége.
- Öregedéstől való félelem
A testi változások jelentős stresszt okozhatnak, amely rombolja a testképet és az önképet. Az emiatti szorongás pedig csökkentheti a szexuális vágyat és merevedés képességét. A szexualitást gyakran a fiatalsághoz és a szépséghez kötjük, így ennek az elvesztése, vagy az elvesztésének a lehetősége jelentős szorongással járhat, így az intimitás önfeledtsége helyett nehéz érzések jelenhetnek meg, amelyek gátolják a örömöt és az erekciót.
Mindezzel együtt az életkor növekedése valóban számos testi változást is jelent, például a hormonális és az érrendszeri változások hatással vannak a pénisz működésére. Ez és az ezzel kapcsolatos szorongások együtt nehezítik a nemi működést.
- Betegségektől való félelem, akár nemi úton terjedő betegségektől (STD) való félelem
A betegségektől és nemi betegségektől való félelem gyakran jelentős szorongást okoz. Ez a szorongás csökkentheti a helyzet átélését, így az erekció képességét. A jelentősebb félelem a szexuális közelség elutasítását is jelentheti. Mindezen felül, ha valaki nem bízik a partnere hűségében, akkor azt érezheti, hogy még jobban kitett a szexuális úton terjedő betegségeknek.
- Terhességtől való félelem
A nem kívánt terhességtől való félelem gátja a felszabadult nemi életnek, így az arra való ráhangolódásnak is. Ez a félelem miatt az együttlét során éppen a behatolás válik a legveszélyesebbé, így a szorongás is a behatoláshoz közeledve növekszik, ezáltal pedig az testi és lelki ráhangolódás csökken, amely könnyen ellehetetleníti a merevedést.
- A fogamzás nehézségétől, a teherbe esés elmaradásától való félelem
A nemi kapcsolatról leginkább mint örömszerző és kapcsolati intimitást mélyítő szerepéről beszélünk, amelyre fontos, hogy ne teljesítményként, hanem élményként tekintsünk. Ugyanakkor ha éppen az utódnemzés is a célja az együttléteknek, akkor könnyen megjelenik a szorongás azzal kapcsolatban, hogy vajon sikerül-e a gyermeknemzés. Ezáltal a szexnek valóban célja lesz amely túlmutat a személyes és a kapcsolati élményen. Ha erős a félelem a gyermeknemzés sikerességétől, akkor ez nehezíti az élményt, ha pedig ez a szorongás a merevedés csökkenéséhez vezet, akkor megjelenik a félelem, hogy ha nem jön létre az erekció, akkor nem történhet meg az aktus és így valóban ellehetetlenül az gyermeknemzés.
- A másik fél szexuális problémája, funkciózavara
Természetesen nem lehet önmagában vizsgálni egy szexuális funkciózavart, nehézséget, az egy párkapcsolatban mindkét fél élményét és intimitását befolyásolja. Így például a partner vagnizmusa (genitális fájdalomzavar) lehetetlenné vagy nehézzé teszi a behatolást, amely a férfi részéről is járhat fájdalommal, szorongással, teljesítményszorongással, kudarcélménnyel. Másik példaként női partner orgazmuszavara szintén okozhat kapcsolati feszültséget, teljesítményszorongást, kudarcélményt bármelyik fél esetében, amely következménye lehet az erekció zavara.
A szexuális problémák sokszor vezetnek eltávolodáshoz, kudarcélményhez, feszültséghez, párkapcsolati nehézségekhez, vágyzavarhoz, így sok szempontból nehezítik a szexuális működést, így a pénisz megfelelő reakcióját is.
Szexuálterápia és párkapcsolati működés
A szexuálterápia eredményeképpen nagyon sok esetben nem csupán az erekció zavara szűnik meg, hanem nagyon sokszor a személy vagy a pár szexuális működése gazdagabbá, kiegyensúlyozottabbá, örömtelibbé, szabadabbá, önfeledtebbé válik. Illetve nagyon sokszor a párterápiás munka során a párkapcsolat is megerősödik, formálódik és harmonikusabbá válik.
Az erekciós zavar, merevedési zavar biológiai, organikus, testi okai
- Szív- és érrendszeri betegségek (kardiovaszkuláris)
A merevedési zavar számos testi funkcióval is összefügghet, így például a magas vérnyomás, szívbetegségek, a túlsúly és a cukorbetegség. A kardiovaszkuláris, szív és érrendszeri problémák következtében a véráramlás és az érrendszer károsodása hatással lehet az erekcióra. A merevedés azáltal jön létre, hogy a péniszben lévő szivacsos testek megtelnek vérrel. Ehhez szükséges megfelelő mennyiségű vérnek áramlania a péniszbe, majd ott maradnia. A kardiovaszkuláris, szív- és érrendszeri betegségek esetén romlik a vérellátás, az érfalakban plakkok rakódnak le, amelyek nehezítik a véráramlás, így nehezíti a merevedés létrejöttét, mint ahogy a cukorbetegség és a magas vérnyomás hatásai is. Az erek károsodása így akadályozza a véráramlást, amely nehezíti, hogy megfelelő mennyiségű vér jusson a péniszbe, így csökkenti a merevedés mértékét és élérésének az esélyét.
- Neurológiai rendellenességek
A neurológiai betegségek negatívan befolyásolhatják az érrendszer működését, a véráramlást, a megfelelő idegrendszeri működést.
A szexuális ingerek hatására az idegrendszer közvetíti az információkat az agy, a test és a pénisz között, amely elengedhetetlen a merevedés kialakulásához. Az idegrendszer problémái akadályozhatják ezt a folyamatot. Így például a gerincvelői sérülések, az idegrendszeri betegségek, pl. Alcheimer-kor, Parkinson-kór, sclerosis multiplex. Illetve problémát okozhatnak az idegrendszeri fertőzések is, például az agyhártya gyulladás, az encephalitis, a perifériás neuropátia és a cukorbetegség miatti neuropátia.
Az idegrendszeri károsodások több módon is nehezíthetik a merevedést. Egyrészt ronthatják az agy és az test közötti kommunikációt és csökkenthetik a péniszbe jutó vér mennyiségét. Másrészt az idegrendszeri problémák csökkenthetik a pénisz érzékenységét a működését.
- Endokrinológiai zavarok
Az endokrinológiai zavarok, a hormonális egyensúly problémái jelentősen hatnak a szexuális működésre, a szexuális vágyra, reagálásra, és természetesen a merevedés funkciójára is. Így például a hipogonadizmus, a tesztoszteronhiányos állapot gyakori endokrin oka a merevedés zavarának az alacsonyabb tesztoszteronszint miatt. A diabétesz (cukorbetegség) kezeletlen esetben károsítja az idegpályákat és az érrendszert. A pajzsmirigy zavarok, tehát a pajzsmirigy alulműködés (hipotireózis) vagy pajzsmirigy túlműködés (hipertireózis) szintén okozhatja az erekció zavarát. A prolaktin hormon magas szintje (hiperprolaktinémia) szintén befolyásolja a tesztoszteron szintet. A Cushing-szidróma során, a kortizol hormon túltermelődése miatt szintén problémákhoz vezethet.
- Urológiai problémák
Az urológiai szerveket, nemi szerveket érintő problémák természetesen okozhatnak merevedési zavarokat is, fiziológiai vagy pszichés folyamatokáltal.
Többek között a prosztatagyulladás (prostatitis), a prosztatamegnagyobbodás, a vesekő, a Peyronie-betegség, a húgycsőszűkület, a here- és mellékheregyulladás is okozhatja az erekció problémáját.
- Túlsúly
Az elhízás jelentősen növeli a magas vérnyomás és a cukorbetegség kialakulását, így a túlsúly növeli a szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegségek kialakulásának az esélyét, amelyek a fent részletezett módon könnyen okoznak merevedési zavart.
Továbbá az elhízás következtében csökken a tesztoszteron szint, amely szintén rontja a merevedés esélyeit.
- Cukorbetegség, diabétesz
A cukorbetegség érrendszeri károsodást okoz, amely pedig a fentebb leírt okok miatt nehezíti a merevedés folyamatát. Továbbá diabétesz idegrendszeri problémákat is okozhat, amelyek szintén hatással vannak a merevedés létrejöttére.
Mindezért is nagyon fontos, hogy a cukorbetegek megfelelő életmódot alakítsanak ki, hogy a lehetőségekhez képest optimális vércukorszintet tudjanak kialakítani, így csökkenthetik az erekcióval kapcsolatos negatív következményeket. Így a diabétesz megfelelő kezelése ilyen esetben a merevedési problémák csökkentéséhez elengedhetetlen.
- Gyógyszerek hatása és mellékhatása
A különféle gyógyszerek hatásai és mellékhatásai sokféle módon hatnak az emberei szervezetre, a testi és lelki működésre, így természetesen a szexuális funkciókra is. Némely hatóanyag közvetlenül ha a szexuális vágyra, szexuális izgalomra, más gyógyszerek pedig közvetett módon befolyásolják a szexuális működést.
Az antidepresszánsok és antipszichotikumok, kiemelten a szelektív-szerotonin-visszavételgátlók (SSRI) hatnak a szexuális működésre és az erekció képességére, gyakran okozva libidócsökkenést, orgazmuszavart és merevedési zavart.
A vérnyomáscsökkentők, béta-blokkolók és diuteriumok csökkentik a véráramlást, amely a pénisz véráramlására is negatív hatással lehet.
A hormonkezelések a tesztoszteronszint csökkenése által gyakorolhatnak hatást a pénisz erekciójára.
A nyugtató és szorongáscsökkentők, például a benzodiazepinek az idegrendszerre gyakorolt hatásuk következtében nehezíthetik a szexuális reagálás folyamatát.
A protonpumpa-gátlók (PPI) némely esetben nehezíthetik a merevedést.
Az opoid fájdalomcsillapítók használata hosszabb távon a hormonszint csökkenéséhez vezethetnek.
- Alkohol
Az alkohol közvetlen és közvetett formában is befolyásolja a merevedést. Az alkohol a központi idegrendszerre gyakorolt hatása által gátolja az agyi, idegrendszeri válaszokat így akadályozza az erekciós reflexeket. Az alkohol tágítja a vérereket, amely rövidtávon akár segítheti is a merevedést, ugyanakkor hosszabb távon károsítja az érrendszert amely csökkenti a pénisz felé haladó véráramlást. A rendszeres alkoholfogyasztás a hormonszinteket is befolyásolja, csökkenti a tesztoszteronszintent ami hatással van a szexuális vágyra és az erekcióra. Az alkohol ugyan oldja a szorongást rövidtávon, de hosszútávon növeli. Ha pedig valaki az alkoholt a szorongáscsökkentés okán szexuális teljesítménynövelésre használja, akkor ez testi problémákhoz és függőséghez, alkoholbetegséghez vezethet.
Krónikus alkoholfogyasztás összetett egészségügyi problémákat okoz, idegrendszeri károsodást, májkárosodást, amelyek több szempontból is okai a merevedési zavaroknak.
- Drogok
Számos drog jelentős hatást gyakorol a központi idegrendszerre, amely gátló hatással van a pénisz erekciós mechanizmusára. A drogok a hormonrendszerre is hatással vannak, így például csökkenthetik a tesztoszteron termelést. Egyes drogok hatnak az érrendszeri működésre, így például érösszehúzódást okoznak, amely csökkenti a véráramlást.
Számos drog átmenetileg csökkenti a szorongást ugyanakkor összességében stressz és szorongásszint emelkedését okozzák, amely gátló hatású.
Összességében a droghasználat sok szempontból okozhat merevedési zavarokat, a központi idegrendszer gátlása által, a hormonális egyensúly felborulása következtében, a tesztoszteronszint csökkenésével, érösszehúzódással. Ugyanakkor a droghasználat növelheti a szorongást, a teljesítményszorongást. Tovább a droghasználat nagyon gyakran együtt jár az egészségtelen életmóddal, egyéb mentális problémákkal. Hosszabb távú droghasználat idegrendszeri károsodáshoz, neuropátiához vezethet, amely jelentősen csökkenti az ingerekre való érzékenységet, az erekciós mechanizmus, és kardiovaszkuláris, szív- és érrendszeri betegségeket okoz, amelyek gátolják a pénisz erkcióját.
- A fenti okok kombinációi
- A fenti okok pszichés okokkal való kombinációja
- Egyéb testi betegségek
A merevedési zavar csak az idősebbeket érinti?
Az életkor előrehaladtával valóban sok testi funkció romlik, ezért az idősebbeket nagyobb mértékben érinti a testi okok miatt létrejövő merevedési zavar.
Más a helyzet azonban a lelki, pszichológiai okok szempontjából. Általában lélektani okokat feltételezhetünk akkor, amikor a merevedés mértéke függ a szituációtól, tehát például önkielégítés esetén jobban működik, mint együttlétkor, vagy amikor az előjáték alatt létrejön, de a behatolás előtt vagy alatt megszűnik. Lelki okok esetében a fiatalokat ugyanolyan mértélben érinti a merevedési zavar, mint az idősebbeket, azzal együtt, hogy életkoronként és élethelyzetenként más okai lehetnek a problémának.
Az erekciós zavarnak számos oka lehet, a testi okok érinthetnek minden korosztályt, de az esélyük valóban növekszik az életkor előre haladtával. Az egyéb okok legnagyobb része pedig független az életkortól. Így elmondhatjuk, hogy a testi okok miatti merevedési probléma esélye az életkor előre haladtával növekszik, összességében sokféle testi, lelki és egyéb ok állhat a háttérben, amelyek bármilyen életkorban előfordulhatnak.
Szerző: Füredi Krisztián szexuálpszichológus
Bejelentkezés, segítségkérés, érdeklődés
Ha szeretne segítséget kérni, bejelentkezni, időpontot kérni, akkor kérem, hogy írjon az alábbi e-mail címre:
Füredi Krisztián szexuálpszichológus, pszichológus, párterapeuta