Női orgazmus zavar, női orgazmus hiánya, nehézsége

Női orgazmus zavar azt jelenti, hogy a nő soha, nagyon nehezen vagy nagyon ritkán jut el az orgazmusig. Erről szól ez az írás.

Füredi Krisztián szexuálpszichológus, pszichológus, párterapeuta. Fénykép.

Füredi Krisztián szexuálpszichológus, párterapeuta, pszichológus

Női orgazmus zavar, női orgazmus hiánya, nehézsége

A női orgazmus zavar elnevezései

Női orgazmus zavar a hivatalos elnevezés, amely összefoglalja a női orgazmus többfajta problémáját, nehézségét. Szokták még úgy is nevezni, hogy női orgazmus hiány, női orgazmusképtelenség, gátolt női orgazmus, anorgazmia.

Illetve néha említik a frigiditás kifejezést, amely egyébként is téves, de az orgazmus zavara esetén többszörösen is az. Egyrészt mert arra utal, hogy a személy nem is vágyik a szexre, miközben az orgazmus hiánya, vagy nehéz elérése a legtöbbször nem jár együtt vágyhiánnyal. Másrészt pedig a frigiditás arra utal, mintha a probléma a nő egész személyiségét érintené, pedig ez nincs így, az orgazmus hiányát vagy nehéz elérését egy funkciózavarnak tekintjük, amely csak egy állapot, amely nem végleges, hanem fejleszthető, javítható, megszüntethető.

Mikor beszélhetünk női orgazmus zavarról?

A női orgazmus zavar többféle lehet, az élmény sok szintjét érintheti. Az orgazmus testi és lelki élménye is nagyon más mindenkinél, az orgazmus zavar is sokmindent jelenthez, néhány tipikus pontja ennek a skálának:

  • Az orgazmust a nő átéli, de az orgazmus élménye jelentősen csökkent.
  • A női orgazmus nagyon sok idő alatt és/vagy nagyon nehezen következik be.
  • A nő orgazmusa nagyon ritkán elérhető.
  • A nő sohasem éli át az orgazmust a szeretkezés során a partnerével, de önkielégítéssel igen.
  • Az orgazmus a nő számára sem a szeretkezés során, sem pedig maszturbáció útján sem érhető el.

Hivatalos definíció szerint (DSM-5) pedig akkor beszélhetünk női orgazmuszavarról, ha az esete többségében a szeretkezés során a orgazmus túlzottan késik, nagyon ritka, teljesen elmarad, vagy mindezektől függetlenül az orgazmus élménye jelentősen csökken. 

A női orgazmusról

A férfi és női orgazmus között nagyon sok hasonlóság és sok különbség is van.

A férfiak számára általában egyértelműen különbözik a magas szexuális izgalmi szint és az orgazmus különbsége. Ez általában a nőknél is elkülöníthető, de van amikor ez mégsem ilyen egyértelmű.

Fontos a csikló és a hüvely szerepe a női orgazmusban.

A tapasztalat és számos kutatás mutatja, hogy a nők kb. 80%-a a csikló (klitorisz) ingerlésével jut el az orgazmushoz. Akik hüvelyi úton eljutnak az orgazmusig, az ő többségük is könnyebbe és gyorsabban érik el az orgazmust a csikló ingerlésével.

Mindehhez fontos tudni, hogy anatómiai szempontból nem is különíthetünk el külön csikló és hüvelyi orgazmust. Összességében is az orgazmus élménye és folyamata sokkal komplexebb annál, hogy a megfelelő testrész ingerlésén múljon. Mindenesetre a hüvelyi és csiklói érzékenység mindenkinél elérő lehet és így csak személyre szabottan állapítható meg a megfelelő ingerek szükségessége, amely a legjobb élményhez és az orgazmushoz vezet.

Az orgazmus szubjektív megítélése sok más szempontból is jelentős. Van akinek az okoz problémát, hogy nem tud egymás után többször orgazmust átélni, van akinek az, hogy nem tudja a párja orgazmusával egy időben megélni azt, van aki szeretne hüvelyi úton is orgazmust átélni a saját vagy gyakran inkább a párja igényei miatt, de a leggyakoribb hiány mégis az orgazmus elérésének a teljes hiánya vagy jelentős nehézsége.

A női orgazmus hiányának, nehézségének gyakorisága

Számos kutatás vizsgálta a női orgazmus hiányának a gyakoriságát, ezek sokféle gyakoriságot mutatnak, van amelyik azt mutatja, hogy minden 20. nőt érint, de olyan kutatások is vannak, amelyek szerint minden négyből egy nő képtelen az orgazmus elérésére. 

 

Női orgazmuszavar okai

Testi okok

Feltételezhető, hogy bizonyos esetekben a hüvelyi, medencefenéki (musculus pubococcygeus) izmok gyengesége nehezíti vagy ellehetetleníti az orgazmus elérését. Ugyanakkor ez általában nem bizonyul jelentős oknak.

A G-pont (Grafenberg) a hüvely elülső falában található terület, melynek ingerlése gyakran nagyon kellemes és van akinél csikló ingerlés nélkül is orgazmust vált ki. Ezzel azonban gyakran egy folyadék kilövellés járhat, amelyet női ejakulációnak is szoktak nevezni. Ez nagyon sok nő számára kellemetlen, mert egyrészt úgy érzik, mintha bepisilnének amely szorongató érzés, illetve nem tudják, hogy a partnerük hogy reagál erre. Az ezzel kapcsolatos szorongás sok esetben a elvezet az orgazmustól való félelemhez és így az orgazmus zavaráshoz, hiányához, vagy akár vágyzavarhoz is.

Számos olyan betegség következménye is a lehet az orgazmuszavar amely az idegrendszer  károsodását jelenti, illetve szív- és érrendszeri továbbá endocrin betegségek, cukorbetegség stb.

Gyógyszer mellékhatás is állhat a probléma hátterében, így például SSRI.

Mindezeken felül alkohol és drogfogyasztás is lehet ok.

Pszichológiai okok

Régen, amíg frigiditásról beszéltek, alapvetően a személyiségben keresték az orgazmus zavar okát, de ez már idejétmúlt szemlélet, sokkal inkább az érzelmi és gondolati folyamatok a felelősek a problémáért.

Az anorgazmia sokszor jellemző olyan nőkre, akiknek jelentős kisebbrendűségi érzésük van, negatív testképpen rendelkeznek és jelentősebb szorongásaik vannak, az ő esetükben fontosak a pszichológiai okok.

Ugyanakkor olyan nők esetén is elfordul orgazmuszavar, akik magabiztosak, megfelelően informáltak, magas vággyal rendelkeznek. Náluk is fontosak lehetnek a pszichés okok, de gyakran jellemzőbb esetükben a biológiai illetve a kapcsolati vonatkozás jelentősége a problémával kapcsolatban.

Mentális elterelődés

Gyakori, hogy a személyek szex közben elvesztik a figyelmi fókusz és a pillanat átélését, és elterelődik a figyelmük. Ennek számtalan oka lehet, leggyakrabban az alacsony szexuális önértékelés áll a háttérben, de sokszor a szexuális helyzettel való elégedetlenség is oka az elterelődésnek.
Akkor is jellemző ez, amikor valaki gyakran megjátssza az orgazmust vagy a szexuális élmény, így a jelenléte és a prezentált megnyilvánulásai nem egyeznek, így könnyebben elveszti a saját érzéseire való fókuszáltságot.

Bármilyen okból is következzen a kizökkenés, ez gátolja az erotikus élmény átélését, és akadálya az örömélménynek és így az orgazmusnak.

 Félelem a kontrollvesztéstől

 Gátja az szexuális önátadásnak az, ha valaki fél attól, hogy ha teljesen bevonódik a szexuális élménybe vagy orgazmust él át, akkor képtelen lesz a gondolatait, érzéseit, viselkedését kontrollálni. Ha szorongató valakinek a kontrollvesztés esélye, akkor ez jelentősen csökkenti az önátadást, és így az orgazmus élményét, elérését is. A kontroll az érzések, gondolatok, viselkedés felett akadálya a valódi bevonódásnak, az élménynek és így az orgazmusnak is.

Trauma, bántalmazás, abúzus

 A korábbi és gyerekkori traumák sok szempontból gátolják a szexuális élmény átélését. Számukra az előzőekben említett kontrollvesztéstől való félelem és a mentális mentális elterelődés is sokkal gyakoribb a korábbi negatív tapasztalatok miatt.

Párkapcsolati okok

Az orgazmus hiányának vagy nehézségének a hátterében az egyéni pszichés okok mellett nagyon sokszor kapcsolati okok állnak, ezek változatait felsorolni sem lehet.

A párkapcsolatban a kölcsönös alkalmazkodás és odafigyelés egymás igényeire, a megfelelő kommunikáció megléte vagy hiánya jelentős mértéken hat a szexuális elégedettségre és az orgazmus megélésének és elérésének a lehetőségére is.

Társadalmi okok

A kultúra, a társadalom nagyon jelentősen befolyásolja a nők orgazmusra való képességét. Érdekes tény, hogy az elmúlt 100 évben minél később született valaki, annál nagyobb esélye van átélni az orgazmust. Ezt kutatások egyértelműen mutatják, és ezzel rámutatnak számos társadalmi összeföggésre.

Jelentős hatással vannak az orgazmuskészségre a hiedelmek a vaginális orgazmussal kapcsolatban, a megfelelő informáltság vagy a megfelelő információk hiánya, és a szexről alkotott forgatókönyvek, hiedelmek.

Minél inkább elfogadja valaki az úgynevezett „jó kislány” modellt magára nézve, – tehát a női szerepet passzívnak, engedelmesnek, mindenáron kedvesnek és elfogadónak jellemzi – annál kisebb esélye van orgazmust átélni.

Sajnos számos tipikus női szerep nehezíti a női szexualitás harmonikus megélését. Sok esetben a szűzies női szerep elvárása gátolja a önfeledtséget és önátadást. Gyakran ennek az ellentéte, a könnyűvérű nő pedig a ló túloldala, amely sok esetben bűntudatos és énidegen elvárásokat teremt. Mindkét elvárás gátja annak hogy, hogy a személy igazán kapcsolódni tudjon ömagához és partneréhez.

A női orgazmus általános megítélése és elvárása nagyon sokat változott az elmúlt időkben. Míg korábban tabunak számított vagy azt gondolták, hogy nem létezik vagy nem is foglalkoztak vele, addigra napjainkra már nyilvánvaló és a férfiak által is elvárt, amely ugyanakkor sok esetben teljesítményelvárásként jelenik meg. Ez pedig szorongást okoz és így nehezíti az élményt.

Mindezeken felül pedig elvezet a megjátszott orgazmushoz is, hogy ezzel csökkentse a személy a kudarcélményét és/vagy a partnere csalódottságát. Ez ugyanakkor további teljesítményszorongáshoz és az önértékelés csökkenéséhez vezet és nem utolsó sorban a szexuális élmény hanyatlását okozza és eltávolítja a nőt a saját igényei kifejezésétől és a saját nemi működésének jobb megértésétől. Így az orgazmus megjátszása jelentős mértékben akadályozza az orgazmuskészség fejlődését és az orgazmus átélésének további esélyét. 

Bejelentkezés, segítségkérés, érdeklődés

Ha szeretne segítséget kérni, bejelentkezni, időpontot kérni, akkor kérem, hogy írjon az alábbi e-mail címre:

Füredi Krisztián szexuálpszichológus, pszichológus, párterapeuta

FUREDI@FUREDI.HU