Női Vágyzavar, női szexuális érdeklődés/készenlét zavar
Női vágyzavar, női szexuális érdeklődés/készenlét zavar az, amikor a női szexuális vágy alacsony vagy teljesen hiányzik. Erről szól ez az írás.
Füredi Krisztián szexuálpszichológus, párterapeuta, pszichológus
Szerző: Füredi Krisztián szexuálpszichológus
Női Vágyzavar, női szexuális érdeklődés/készenlét zavar
Ez az írás a női vágyzavar, női szexuális érdeklődés/készenlét zavar kérdéseiről szól, így többek között a női vágyzavar elnevezéseiről, gyakoriságáról, testi és lelki, pszichológiai okairól.
Női vágyzavar, szexuális érdeklődés/készenlét zavar elnevezései
Frigiditás a legrégebbi elnevezése ennek a problémának, ám ez ma már nem használatos, mert félrevezető. A frigiditás kifejezés azt sugallja, hogy a frigiditás a személy sajátja, hogy az adott nő személyiségjellemzője az, hogy frigid. Miközben nem beszélhetünk olyanról, hogy frigid nő, mert a szexuális vágy alacsony mértéke, vagy hiánya nem feltétlenül jellemzi az egész személyiséget, hanem sokkal inkább csak egy aktuális pillanatnyi vagy akár elhúzódó probléma.
Szintén régebbi szakirodalomban találkozhatunk a libidóhiány kifejezéssel, amely a szexuális libidó hiányaként említi a vágyzavart.
Leggyakrabban a női vágyzavar vagy női szexuális vágyzavar az ismert kifejezés. De az alacsony női szexuális vágy, csökkent szexuális vágy, hipoaktív szexuális vágyzavar, a szexuális averzió, szexuális fóbia, és a hypoaktív szexuális vágyzavar kifejezésekkel is találkozhatunk, illetve régebbi szakirodalomban a már említett frigiditás kifejezést is megtalálhatjuk.
Nemrégiben még a vágyzavar kétféle mértékét külön diagnosztikai kategóriának tekintették. Így a nagyon alacsony vagy nem létező vágyat hypoaktív szexuális vágyzavarnak nevezték, míg a szexualitás teljes elutasítását, akár a testiségtől való undort, utálatot pedig szexuális averziónak. Mai terminológia szerint már mindkét esetben női vágyzavarról, női szexuális érdeklődés/készenlét zavarról beszélünk.
Mit jelent a női szexuális érdeklődés/készenlét zavar, női vágyzavar?
Női vágyzavar, női szexuális érdeklődés/készenlét zavarról hivatalos definíció és diagnosztika szerint akkor beszélhetünk, ha az alábbiak közül több is igaz:
- A nő szexuális tevékenységek iráni érdeklődése jelentősen csökkent vagy teljesen megszűnt, vagy nem is volt soha.
- Ha a szexualitással kapcsolatos gondolatok és erotikus fantáziák jelentősen csökkentek, teljes mértékben megszűntek, vagy soha nem is voltak.
- Ha a szeretkezésre való kezdeményezés mértéke csökken, vagy ez teljesen hiányzik.
- Ha a partner szeretkezésre való kezdeményezésire adott reakció jelentősen csökkent vagy teljesen megszűnt.
- Ha a szexuális tevékenység közben a szexuális izgalom, a szexuális öröm jelentősen csökkent, vagy teljesen hiányzik a szeretkezések túlnyomó többségében.
- A szexuális érdeklődés vagy készenlét jelentősen csökkent, vagy hiányzik minden külső inger esetén is, például vizuális ingerek, verbális ingerek, írásbeli ingerek stb.
- A nemi szervek érzékenysége jelentősen csökkent vagy teljesen hiányzik a szexuális tevékenység többségében.
Mindezzel együtt a vágyzavar meghatározása nem mindig teljesen egyértelmű, mert az egyéni, szubjektív élmény sokszor a meghatározó. Így nem feltétlenül a hivatalos kritériumok, hanem a személy vagy a pár érzései a fontosak a saját szexuális működésükkel kapcsolatosan!
A szexuális vágy jelentősen függ
- testi folyamtoktól (például hormonális és idegrendszeri folyamatok),
- lelki folyamatoktól (érzelmek és gondolatok),
- társas jellemzőtől (párkapcsolat),
- illetve az adott kultúrától is (például vallási vagy családi környezet).
Mindezek hatnak egymásra és együtt alakítják ki a szexuális működést.
Ugyanakkor a szexuális vágy nem csak a szexuális cselekvésen keresztül értelmezhető, hanem ide tartozik a fantázia, a kíváncsiság a sóvárgás és sok egyéb testi, lelki, érzelmi terület. Ezért is a korábbi hipoaktív vágyzavar, szexuális averzió és egyéb kifejezések helyett jelenleg női vágyzavarról, női szexuális érdeklődés/készenlét zavarról beszélünk.
A legsúlyosabb esetben a szexuális vágy egyáltalán nincs, és a személy irtózik a szexnek a gondolatától is. A skála másik végén pedig az, hogy a korábbiakhoz, vagy a paretnerhez képest némileg alacsonyabb vágyról beszélhetünk.
Ennek a meghatározás azért is nehéz, mert sok esetben csak a személy korábbi aktívabb időszakához való csökkenésről beszélhetünk, vagy szintén gyakori esetben a partner vágya magasabb és egy normál vágyszint is relatív alacsonynak minősülhet.
Ugyanakkor gyakori, hogy a kezdeti kisebb mértékű vágykülönbség polarizálódik, ami azt jelenti, hogy mivel az alacsonyabb vágyú személy, – jelen esetben a nő – úgy érzi, hogy a férfi gyakrabban akarja az együttlétet, ezért rendszeresen vissza kell utasítania őt, tehát egyféle menekülő státuszt vesz fel a kapcsolatban. Míg a férfi érezheti azt, hogy a nő ritkán akarja, ezért az eleve magasabb vágy miatt is egyre gyakrabban és intenzívebben kezdeményez, ami így egy romboló körforgáshoz vezet, a férfi egyre inkább forszírozza az együttlétet, a nő pedig egyre inkább igyekszik eltávolodni. Sok esetben ez a folyamat a probléma elmélyüléséhez vezet, és így a férfi még sokkal jobban kezd vágyni a szexre, a nő vágya pedig mégjobban lecsökken, vagy akár meg is szűnik.
A női vágyzavar hátterében sokminden állhat, de természetesen a párkapcsolati sajátosságokat is nagyon fontos figyelembe venni, mind párkapcsolati mind szexuális szempontból.
Ha vágyzavar averzív, tehát jelentősen elutasító, akkor is lehet általános vagy specifikus.
Általánosabb értelmű szexuális averzióról akkor beszélhetünk, ha az elutasítás, az undor minden szexuális ingerre és az együttlét lehetőségekor is megjelenik és a személy ezeket összekapcsolja a rossz, taszító érzéseivel.
Van specifikus averzió is, amikor az elutasítás a szex bizonyos módjaira vagy részleteire vonatkozik, amelyek egyébként részei a megszokott szexuális életnek.
Női vágyzavar gyakorisága
A női vágyzavar, női szexuális érdeklődés/készenlét zavar gyakorisága egyes vizsgálatok szerint 22%-ot is eléri, más vizsgálatok pedig 1 és 35% közötti gyakoriságot találtak.
Kutatások mutatják, hogy a női vágyzavarban érintett személyek közel felénél más szexuális problémák is jelen vannak.
Bár férfiaknál is előfordul vágyavar, mégis a nőknél gyakoribb, amelynek összetett okai vannak. A háttérben állhat a nők szexuális szocializációja, az, hogy a nőket gyakrabban éri szexuális bántalmazás és számos más tényező is.
Míg a férfiaknál jellemzőbb a primer forma, tehát hogy a vágyzavar mindig is jelen volt, addig a nőknél gyakoribb a másodlagos, tehát, hogy az életút folyamán jelenik meg. Ez utóbbi könnyebben kezelhető, nagyobb a javulás esélye.
A női vágyzavar lehetséges okai
A szexuális vágy nagyon összetett folyamat, nagyon sokminden befolyásolja, így a vágy hiányát és problémáit is sokminden okozhatja.
Az alábbiaknak a számos ok közül néhány leggyakoribb okról:
Szorongás
A szorongásnak sokféle oka és szintje lehet. Ez nagyon gyakran a szexuális érdeklődést és vágyaz is jelentősen csökkenti, vagy akár teljesen meg is szünteti.
Ha a vágyhoz szorongás kötődik, vagy ha a vágy kialakulásakor jelentősebb szorongást él meg a személy, az könnyen elnyomja a vágy kialakulását. A szorongás nagyon sokmindenhez kapcsolódhat, így az örömhöz, a kudarchoz, de szorongató lehet a feltételezett kontrollvesztés is, és a partner közelsége is jelenthet a személynek veszélyt, sebezhetőséget. Illetve természetesen szorongató lehet a szexuális úton terjedő betegségekkel való megfertőződés vagy a nem kívánt terhesség esélye is.
Ezekkel együtt pedig a teljesítményszorongás számos szexuális funkciózavart okozhat és sok esetben a vágyat is csökkenti vagy megszüntetni.
Depresszió
Már akár igen kis mértékű depresszió is könnyen csökkenti vagy megszünteti a szexuális vágyat.
Szexuális traumák, bántalmazások
A szexuális erőszak, bántalmazás, zaklatás nagyon gyakran vezet vágyzavarhoz. Vizsgálatok szerint a szexuális bántalmazások több mint felénél következett vágyzavar az átélt traumákból.
Trauma következtében a szexuális helyzet bármelyik vonatkozása válhat fenyegetővé, ijesztővé, és így a személy érthetően megpróbálhatja elkerülni ezt az ingert, és ezáltal a traumatizáció kockázatát, amely a vágy további csökkenéséhez, megszűnéséhez is vezethet.
A gyerekkori szexuális abúzusok, bántalmazások esetén gyakran jellemző a személy önmagára fókuszált figyelme, amelyből negatív önértékelés következik, amely miatt önmagát okolhatja a történekért. Ez jelentős szorongást és bűntudatot vált ki.
Szexuális viselkedés hiedelmei
Mindenkinek vannak a fejében „forgatókönyvek”, „szkriptek” arról, hogy hogy épül fel a vágy és mi a szeretkezés elvárt menete. Ezek az elképzelések, forgatókönyvek gyerekkorban kezdenek kialakulni és számos hatás formálja őket. Így alakul ki a szexről és a szexuális működésről egy gondolatrendszer, amely leírja az elvárt szerepeket és viselkedésmintákat. Ezeket a forgatókönyveket szerencsés esetben rugalmasan tudjuk formálni. Ha viszont valaki ezt nem tudja megtenni, hanem mereven ragaszkodik a korábbi sematikus elképzelésekhez, illetve nem tud megfelelően kommunikálni az igényeiről, akkor a helyzet nem tud számára komfortossá válni, amely a vágy kialakulását is akadályozza.
Ebben sérülékenyebb a női szerep, mert ehhez sok estben kapcsolódik passzivitás és visszafogottság, amely gyakran éppen a vágyak megélése és a valódi kapcsolódás akadályát jelentik.
Tanult összetevők
Az ingerkörnyezet nagyon jelentős szempont. Az adott ingerek unalmassá, érdektelenné válhatnak, és kiolthatják a szexuális vágyat. Ez rövidtávon is megjelenhet, de hosszabb távon az igazán jelentős. A csökkenő vágy csökkenti a szexuális aktivitást, így elveszik a hozzá kapcsolódó örömteli, jutalmazó élmény, amely pedig méginkább a vágy csökkenéséhez vezet, amely pedig tovább csökkenti a nemi öröm élményét, és így egy romló ördögi kört eredményez.
Minden egyéb
Minden felsorolt mellet a vágy hiányának vagy csökkenésének számos összetett oka lehet. A nemi működés igen összetett folyamat, amelyre számos biológiai, lelki és társadalmi folyamat hat, és sok esetben ezek összességét kell vizsgálni enne a megértéséhez.
Szerző: Füredi Krisztián szexuálpszichológus
Bejelentkezés, segítségkérés, érdeklődés
Ha szeretne segítséget kérni, bejelentkezni, időpontot kérni, akkor kérem, hogy írjon az alábbi e-mail címre:
Füredi Krisztián szexuálpszichológus, pszichológus, párterapeuta