VAGINIZMUS, GENITÁLIS-MEDENCEI FÁJDALOM/BEHATOLÁSI ZAVAR, HÜVELYGÖRCS

Vaginizmus, genitális-medencei fájdalom/behatolási zavar esetén az aktus során a behatolás lehetelen vagy jelentős fájdalommal jár. Erről szól részletesen ez az írás.

Füredi Krisztián szexuálpszichológus, pszichológus, párterapeuta. Fénykép.

Füredi Krisztián szexuálpszichológus, párterapeuta, pszichológus

Vaginizmus, genitális-medencei fájdalom/behatolási zavar, hüvelygörcs

Ez a cikk a vaginizmusról, illetve genitális-medencei fájdalom/behatolási zavarról szól, annak elnevezéseiről, meghatározásáról, gyakoriságáról, változatairól, testi és lelki okairól.

A vaginizmus, genitális-medencei fájdalom/behatolási zavar elnevezései

A vaginizmus, hüvelygörcs korábban önálló diagnosztikai kategória volt elkülönül a fájdalmas közösülés, dyspareunia kategóriájától. A legújabb meghatározás szerint összevonásra került a vaginizmus és a fájdalmas közösülés, dyspareunia, és jelenleg mindezt úgy nevezzük, hogy genitális-medencei fájdalom/behatolási zavar. Ugyanakkor a legközismertebb név továbbra is a vaginizmus.

 

Mit nevezünk vaginizmusnak, genitális-medencei fájdalom/behatolás zavarnak?

 A vaginizmus alapvetően a behatolás fájdalmát jelenti, fájdalmas behatolást, a pénisz hüvelybe történő bevezetésekor jelenkező fájdalmat. Illetve ez járhat a behatolás képtelenségével akár a genitális fájdalom miatt, akár amiatt, mert a a hüvely olyan mértékben görcsösen összeszorul, hogy a behatolás nem lehetséges, akár fájdalommal jár ennek a kísérlete akár nem. Ez az összehúzódás lehet enyhébb, de lehet akár olyan erős, hogy ujjal történő behatolás sem lehetséges és akár tampon felhelyezése lehetetlenné válhat.

Fontos, hogy ha a pénisz behatolásának kísérlete nem jár fájdalommal, de a hüvely görcsös összehúzódása miatt ez kivitelezhetetlen, akkor is vaginizmusról, genitális-medencei fájdalom/behatolás zavarról beszélünk. A fájdalom és a behatolás képtelensége nem csak együtt értelmezhető, hanem egymástól függetlenül is.

Ugyanakkor dyspareunia, fájdalomzavar minden nemi szervben érzett fájdalom, amely a szexuális aktushoz köthető akár a férfiak akár a nők esetében. 

Konkrétan a következő esetekben beszélhetünk vaginizmusról, genitális-medencei fájdalom/behatolás zavarról:  

  • A hüvelyi behatolás nehézséget jelent a szeretekzések során, mert ez fájdalmas, vagy nehézkes vagy nem lehetséges.
  • Vulvovaginális (nemi szervi, genitális) vagy medencei fájdalom az aktus alatt vagy a behatolás kísérlete során.
  • Fájdalom vagy szorongás a vulvovaginális (nemi szervi, genitális) vagy medencei fájdalommal kapcsolatosan a hüvelyi behatolás gondolatára, vagy annak kísérlete során.
  • Medenceizomzat határozott feszülése a hüvelyi behatolás kísérletekor.

A vaginizmus, genitális-medencei fájdalomzavar, behatolási zavar gyakorisága

Ha kettébontjuk a funkciózavart két alkategóriára a régebbi meghatározás szerint, akkor a a gyakoriságról a következőket mondhatjuk:
Szexuális fájdalomzavar a nők esetében 3-5%-ban fordul elő, a férfiak esetében pedig 0,2-1% körüli mértékben.
Vaginizmus, tehát a hüvely akaratlan összehúzódása, görcsössége pedig a nők 1% esetén fordul elő.

A vaginizmus genitális-medencei fájdalomzavar, behatolási zavar lehetséges okai

Lelki okok

  • Rossz, fájdalmas élmény rögzülése

Sok esetben ez első, vagy korai, vagy korábbi fájdalmas szexuális élmény emléke tartósan gátolja a szexuális működést.
A fájdalmas élmények hatására tudatos vagy tudattalan félelem kapcsolódik a szexuális helyzethez. Az ehhez kapcsolódó testi és lelki folyamatok miatt fájdalom érzés és védekező reflex alakul ki. Ez a nemi szervek fájdalmával járhat, nők esetében ez gyakran hüvely összehúzódását is jelenti, amely lehetetlenné teszi a behatolást.
Mindez ahhoz is vezethet, hogy nem csak a konkrét szexuális helyzet válik ijesztővé, hanem annak a gondolata, vagy a partner közelsége is, vagy akár a szexuális helyzetre való gondolás is.
Mivel a személy a fájdalom vagy a behatolás lehetetlensége miatt elkerüli a szexuális helyzetet, ezért ez az elkerülés ideiglenes megnyugvást hoz, ez pedig jutalmazza a helyzet elkerülését, így a probléma könnyen egyre inkább elmélyül.
Ezért sokszor szakember segítsége nélkül az állapot folyamatosan romlik.

  • Vallási tilalmak
  • Szégyenérzet
  • Bűntudat
  • Félelem a terhességtől
  • A partner szexuális problémája
  • Szexuális trauma
  • Nemi betegségektől való félelem
  • A szűzhártya berepedésétől való korábbi félelem
  • A szüzesség elvesztésekor fellépő vérzéstől való félelem
  • Traumatikus első szexuális élmény
  • Traumatikus szexuális élmények
  • Szexuális erőszak
  • Testileg vagy lelkileg fájdalmas szexuális élmények
  • Fenyegető apai magatartás
  • A szexuális éréssel és nemi higiéniával kapcsolatos negatív anyai attitűd

 Testi okok

A vaginizmusnak, illetve genitális-medencei fájdalomzavarnak, behatolási zavarnak számos testi oka is lehet, ezért általában indokolt a nőgyógyászati illetve urológiai kivizsgálás.

Ilyen okok lehetnek például a hüveygyulladások, hüvely-atrófia, sebészeti beavatkozások következményei, túlságosan merev szűzhártya, vulváris vestibulitis, endometrózis, vulváris atrófia, vaginális atrófia, ösztrogénszint csökkenés, hüvelyszárazság stb.

Férfi fájdalomzavarnál testi ok lehet többek között a Peyronie-kor, húgyúti fertőzés, prostatitis stb.

 

A vaginizmus, genitális fájdalomzavar egyéb jellemzői

Sok esetben jellemző, hogy a hüvely görcsös összehúzódása vagy a jelentkező fájdalom ellenére a személyek mégis élnek szexuális életet, csupán elkerülik a fájdalmas testrészek érintését vagy a behatolás.

Nem ritka, hogy ilyen módon aktív szexuális életet élnek, amely kellemes érzéssel jár, és sok esetben még orgazmust is átélnek, akár könnyed és örömteli módon.

A vizsgálatok azt találták, hogy a vaginizmusban szenvedő nők, vagy genitális fájdalomzavarral élő nők és férfiak sok esetben magasabb szorongásszinttel rendelkeznek és gyakrabban vannak negatív érzéseik saját magukkal kapcsolatban.

 

 

Bejelentkezés, segítségkérés, érdeklődés

Ha szeretne segítséget kérni, bejelentkezni, időpontot kérni, akkor kérem, hogy írjon az alábbi e-mail címre:

Füredi Krisztián szexuálpszichológus, pszichológus, párterapeuta

FUREDI@FUREDI.HU